Podrobnosti: Polyetylenové kruhové šňůry s uzavřenými buňkami
Odolává vodě, je trvale pružný a odolný stárnutí Nenasákavý Snadno opracovatelný Bez vlivu na životní prostředí
Použití: Pro vymezení správné hloubky a rozměru těsněné spáry v napojovacích a pohybových spárách. Tím vzniká úspora z ekonomického dávkování tmelu. Typ provazce: PE – kruhové průřezy z pěnového polyetylénu s uzavřenými buňkami.
Pro správnou funkci dilatační spáry, tj. spáry, která pohlcuje dilatační pohyby dvou protilehlých stavebních prvků, je nezbytné zabezpečit fixaci tmelu pouze ke dvěma bočním plochám. Toho lze lehce dosáhnout použitím Vyplňovacího provazce (obr 6.A a 6.B). Fixací tmelu k třetí podkladní ploše dojde k jeho degradaci, tj. odtržení nebo prasknutí. Dochází např. k následnému zatékání vody do stavební konstrukce a její poškození. Vyplňovací provazec je polyethylenová šňůra tvořená buňkami z uzavřených pórů. Odolává vodě, je trvale pružný a odolný stárnutí. Použití: Pro vkládání do dilatačních nebo napojovacích spár, kde jednak vymezuje správnou hloubku spáry (optimalizuje poměr šířky x hloubky) a hlavně svým nepřilnavým povrchem umožňuje tmelové vrstvě (fixované pouze na dvou bočních plochách) zaručit předepsaný pohyb dvou protilehlých stavebních prvků. Obecně platí, že akrylátové tmely pohltí ± 12,5 %, silikony, polyuretany a tmely na bázi MS polymerů ± 20 až 25%.
Aplikace: Podle šířky tmelené spáry vyberte provazec větší asi o 25% a vtlačte jej do spáry. Stejné hloubky umístění lze docílit pomocí jednoduchého přípravku – dřevěný kolík s ryskou. Správné rozměry tmelených spár a použití provazce, viz. tabulka. Následně se spára vytmelí dle postupu uvedeném v DBe#2. Šířka dilatační spáry je však omezena možnostmi tmelu, přičemž v každém technickém listu je uvedena min. šířka a max. šířka tmelové vrstvy. Pro tmelení obvodových plášťů panelových budov tmely řady S-T1 a S-T5 je maximální šířka stanovena až na jedinečných 40 mm ! Pro ostatní platí, že akryláty, silikony, polyuretany a tmely na bázi MS polymerů mají tento rozsah v rozmezí 4 až 25 mm. Ve stavební praxi je však tato hodnota nedostatečná. Lze ji však vyřešit pomocí speciálního kladení tmelové vrstvy dle následného popisu a schématu (obr. 6.C). Jedna „housenka“ se položí k jednomu okraji, vzápětí k druhému druhá a naposledy je společně překryje třetí vrstva. Vrstvy se kladou vždy do „živého“ materiálu.
24 LET NA TRHU StavMaChem ®1997-2021 Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je výslovně zakázáno bez písemného souhlasu. StavMaChem.cz dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů.
:: NEJOBLÍBENĚJŠÍ VÝROBKY ::od 14.1.2021 (ceny s DPH)