Podrobnosti: Osvědčený drenážní systém - ohebné trubky z PVC s vlnitou děrovanou stěnou. Trubky odpovídají normě DIN 1187 (obdoba ČSN 13 8740), kontrola jejich kvality při výrobě se řídí toutéž normou. Otvory (drážky prořezu) pro vstup vody jsou umístěny ve spodní části vlny a jsou tím relativně chráněny před zanesením zeminou. Uspořádány jsou v šesti řadách. Standardní šířka prořezu je 1,2 mm (střední typ dle DIN 1187). K dispozici jsou rovněž neděrované trubky pro různé použití, např. jako chráničky. Barva trubek je žlutá (s případnými výjimkami).
Spojování drenážního potrubí U potrubí flexibilních: Potrubí se běžně spojuje pomocí přesuvných spojek, opatřených výstupky jež zapadnou do vln na trubkách. K dispozici jsou rovněž další tvarovky.
Drenážní systémy Pipelife nacházejí uplatnění ve všech hospodářských a stavebních oblastech, kde je rozhodující regulace vodních poměrů, snížení hladiny podzemních vod a odvedení přebytku přitékajících vod. Jsou vhodné také k zasakování vody do terénu (přepady septiků, dešťová voda po odvedení od budov). Lze je použít rovněž jako odsávací potrubí protiradonové ochrany budov.
Plánování tras drenážního potrubí Při drenáži zemědělských ploch je plánování sítí drenážního potrubí závislé na podmínkách zásobování vodou odvodňované plochy, vzájemných vztazích půda – voda, členění povrchu a způsobu obdělávání půdy. Zásady projektování drenáží v zemědělských a podobných aplikacích jsou uvedeny např. v ČSN 75 4200 Hydromeliorace. Úprava vodního režimu zemědělských půd odvodněním. (Obdobou je např. DIN 1185) Pro odvodňování staveb a inženýrských objektů je průběh vodorovných drenážních tras stanoven hranicemi objektů a odvodňovaných ploch, polohou nádrží na drenážní vody atp. Cílem je, aby trasy potrubí byly rovné a krátké. V pravidelných drenážích se kolektory umísťují podél cest, silnic, hranic pozemků, atd.
Drenáž silničního tělesa se pokládá v ose silničního příkopu, odpadního kanálu, krajnice a na dělícím pruhu.
Dimenzování drenážního potrubí Hydraulický výpočet pro významnější stavby se provádí na základě hydrogeologických výpočtů, určujících přítok vody do potrubí, vyskytující se při největších výpočtových stavech podzemních vod (obvykle na jaře a na podzim). Metody jsou založeny na vzorcích zohledňujících rozložení vodonosných vrstev, součinitele filtrace půdy, zásobování podzemních vod atp.; jsou nad rámec tohoto prospektu.
Zabezpečení drenážních potrubí Voda protékající ve směru drénů přemísťuje jemné částečky půdy. Pronikají přes póry v půdě a perforační otvory do vnitřku potrubí. Vyplavování částic protékající vodou (sufóza) může působit tvoření podzemních dutin nebo propadnutí podloží, především však zanášení potrubí. Intensita a průběh sufózy jsou závislé od granulometrického složení odvodňované zeminy, zejména od obsahu prachové frakce a rozložení zrnitosti půdy. Nejvíce náchylné k vymývání částic jsou prachovité půdy stejnozrnné, s převažujícím obsahem zrn jemného písku a s malým obsahem jílovýchzrn.
Kritéria výběru filtračních materiálů Abychom chránili potrubí před zanášením, musí se kolem drenážního potrubí vytvořit obsyp z filtračních materiálů o vhodné vybrané zrnitosti. Kromě filtračních vlastností plní obsypy ještě další funkce, např. snižují hydraulický odpor toku vody v oblasti potrubí a zvyšují účinnost drenáže, zejména na terénech středně a slabě propustných. Filtrační obsyp rovněž zajišťuje správné uložení potrubí a tím ho chrání proti deformacím způsobených hmotnosti zeminy. Měl by proto vykazovat určitou odolnost proti deformaci tíhou půdy a vlivem vnějšího zatížení. Filtrační obsyp musí být pod a kolem drenážního potrubí řádně zhutněn. Propustnost obsypu musí být alespoň 10krát větší než propustnost odvodňovaného terénu. U zemědělských drenáží lze pro vytváření filtru použít různé minerální materiály např.: písek, štěrk, vrchní vrstvu půdy (orniční, humusová), organické materiály jako kůru stromů, piliny apod., nově většinou netkané textilie a tkaniny ze syntetických vláken a umělých hmot. V drenážních systémech všeobecného stavitelství jsou používány zrnité materiály minerálního původu: písek, štěrk (kačírek), štěrkopísek (po prosetí jemné frakce) a filtrační vrstvy z geotextilie. Filtry ze zrnitých materiálů a štěrkopísku: zrnitost a propustnost filtračního zásypu jsou voleny na základě obrácených filtrů - složení vrstev je takové, aby se zrnitost zvětšovala od odvodňovaného terénu směrem k potrubí. Použije-li se geotextilie, musí mít odpovídající mechanickou pevnost materiálu.
Filtry pro drenážní systémy inženýrských objektů Filtry z minerálních materiálů jako písek a štěrk: Filtrační obsypy se musí provést po celém obvodu drenážní trouby - minimální tloušťka obsypu je: • V písčité zemině (s dobrou propustností) – 15 cm • V písčito-hlinité zemině (se střední propustností) – 15 až 20 cm • V hlinité a jílovité zemině – víc než 20 cm. Netkané geotextilie nad 200 g/m2 jsou používány v řešeních drenážních systémů velmi často, s oblibou také v místech, kde jsou nutné dvě filtrační vrstvy nebo více. Mohou být aplikovány přímo na potrubí nebo jako „obal“ filtrační štěrkové vrstvy. Použití geotextilie může zmenšit množství potřebného filtračního obsypu.
Zajištění drenážního potrubí proti obrůstání kořeny Do blízkosti jakékoliv drenážované plochy nepatří stromy či keře, jejichž kořeny mohou zarůst do drenáží a jejich činnost paralyzovat, nehledě na to že mohou samy přispívat k hromadění vlhkosti. Nebezpečí obrůstání drenážního potrubí kořeny stromů a keřů se vyskytuje, pokud je drenáž zakládána v jejich dosahu, tj. v hloubce menší než 2,5 m. Největší hrozbu představují kořeny stromů a keřů, jež mají velkou spotřebu vody, jako vrby nebo jasan. Dále ovocné stromy v sadech a také rostliny hluboce zapouštějící kořeny, např. jetel, chmel, cukrová řepa. Nesmírně citlivé na prorůstání kořenů jsou kolektory se stálým tokem vody. Z tohoto důvodu je třeba dát u nich přednost provedení z neperforovaného potrubí. Pro zajištění drenážního potrubí, ohroženého prorůstáním kořenů, lze použít obsypu ze škváry získané spalováním kamenného uhlí nebo pocházející z hutnické pece. Tloušťka vrstvy škváry musí být minimálně 5 cm pod potrubím a 10 cm nad potrubím.
Drenáže staveb – příklad řešení Kolem 90% poruch podzemních (ale i nadzemních) částí budov způsobuje vlhkost. Pomineme-li škody, jež dnes způsobují povodně, jsou stále ještě tři důvody, jak se voda dostane k základům budovy (a dále) – je to zemní vlhkost, přítomnost podzemní vody a vsáknutá voda dešťová (včetně vody, kterou například nestačily odvést děravé okapy starší budovy). Proti vlhkosti se budovy izolují běžně - méně známo však je, že nutnou součástí izolace je i drenáž. Pouhá izolace staveb proti vlhkosti z dešťových srážek totiž postačuje jen v místech s velmi propustnou zeminou. Z ohledu na efektivitu drenáže a bezpečnost stavby je nutno drenáž pokládat ve vhodné vzdálenosti od základu stavby. Tato vzdálenost je závislá od mnoha faktorů, ze kterých jedním z nejdůležitějších je poloha slabě propustné horní vrstvy vůči základům stavby. Je-li spodní úroveň základů na horní úrovní nepropustné vrstvy nebo níže, drenáž se pokládá blízko základů (ve vzdálenosti 0,4 – 0,5 m na horní úrovní této vrstvy – úplná drenáž).
Minimální hloubka uložení je 20 cm pod úrovní terénu. Pro budovy o projektované ploše menší než 200 m2 se obvykle neprovádí hydraulické výpočty drenážního potrubí. Drenáž je provedena z perforovaných trubek o vnitřním průměru 100 mm (min. 75 mm), pokládána se spádem běžně asi 0,5 %, maximálně 1,5 až 2%. Délka jedné větve potrubí se řídí vlastnostmi terénu, běžně je kolem 15 m (celá budova do cca 60 m). Kontrolní šachty jsou umístěny na začátku úseku potrubí a na výpusti do nádrže či kanalizace. Poslední šachta v síti má být vybavená lapačem nečistot o objemu cca 35 litrů. Obvodová (prstencová) drenáž může být provedená před výstavbou objektu, zajistí tak odvodnění základové jámy. Poměrně často je to nouzové řešení v situacích, kdy se po výstavbě objektu nebo během provozu objeví voda v podzemních částech stavby.
V Německu se problematikou odvodnění staveb zabývá DIN 4095.
24 LET NA TRHU StavMaChem ®1997-2021 Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je výslovně zakázáno bez písemného souhlasu. StavMaChem.cz dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů.
:: NEJOBLÍBENĚJŠÍ VÝROBKY ::od 14.1.2021 (ceny s DPH)